лип
28
2015

Довідка про реалізацію державної політики

«Про реалізацію механізму державної підтримки населення, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та житлово-будівельних кооперативів із впровадження заходів з енергоефективності в житлових будинках»

Питання енергозбереження – це питання національної енергетичної безпеки, яке завжди буде актуальним по всім напрямкам. В умовах сьогодення ощадливе використання паливно-енергетичних ресурсів, заміщення газу альтернативними видами палива та державна підтримка впровадження енергоефективних заходів є надзвичайно важливими для сучасної України.

За оцінками експертів Україна споживає газу більше газу ніж Польша, Бельгія, Чехія, Швеція, Норвегія, Латвія та Естонія разом взяті.

Також за оцінками експертів, 80% житлових будинків потребують ремонту, на шляху від виробника до споживача в системі ЖКГ втрачається до 60% тепла, при чому більша його частина втрачається на рівні споживачів. Загалом через вікна втрачається майже 25% теплопостачання, стіни – 37 % теплопостачання, Комплексна термомодернізація житлових будинків надасть можливість скоротити споживання газу майже на 30%, а втрати теплової енергії – до 50%.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 року №231 « Про внесення змін до постанови КМУ від 1 березня 2010 року № 243» передбачено часткову компенсацію вартості енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредитів, залучених в уповноважених банках на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів з метою впровадження стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого на придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів, до яких належать:

- обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;

- регулятори теплового потоку за погодними умовами та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;

- вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під’їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ);

- матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;

- матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі щодо заміни електропроводки, ламп та патронів до них, встановлення автоматичних вимикачів);

Держенергоефективностю України розроблено механізм підтримки об'єднань співвласників багатоквартирних будівель до впровадження заходів з енергозбереження.

Як свідчить провідний європейський досвід, залучення коштів для проведення термомодернізації, санації та заходів з енергозбереження житлового фонду потребує створення відповідального власника житла, сприяння держави у проведенні таких заходів на законодавчому рівні, а також залучення до співпраці кредитних установ.

Перевагою нового механізму є відмова від тривалих, складних та непрозорих механізмів конкурсного відбору (за діючим механізмом профінансовано лише 2 проекти) та створення простого механізму – відшкодування частини суми кредиту, залученого ОСББ на впровадження заходів з енергозбереження, а саме на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів .

Саме стимулювання до здійснення заходів з енергоефективності у житлових будинках може компенсувати для домогосподарств неминуче зростання витрат на комунальні послуги та енергоносії, внаслідок поступового приведення відповідних цін та тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Це дозволить забезпечити доступність комунальних послуг та попередить енергетичну бідність населення України.

В м. Гадяч наявні сім ОСББ та сім ЖБК. У м. Гадяч проводяться збори голів ОСББ та ЖБК з метою інформування їх по питанню відшкодування частини суми кредитів, залучених в уповноважених банках на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів для утеплення житлових будинків. На даний час оформлено п’ять кредитів населенням Гадяцького району.

Також в Гадяцькому районі тривають роботи з переведення газових котелень загальноосвітніх шкіл району на альтернативні види палива. Здійснюються заходи з енергозбереження щодо заміщення споживання природного газу та скорочення споживання природного газу шляхом модернізації теплогенеруючого обладнання.

Реальне виконання планів по зменшенню споживання природного газу в повному обсязі, повинно забезпечити фактичне скорочення споживання природного газу теплопостачальними підприємствами району.

-->